Boginie nigdy się nie starzeją

a-style-2

Nigdy nie chciałam wyglądać młodo, ale zawsze chciałam wyglądać wspaniale.

„Zaczynamy być starsze, w chwili w której przychodzimy na świat”.

Czemu więc dopiero po przekroczeniu magicznej lini 40-tki, 50-tki, 60-tki ten temat zaczyna być poruszany coraz częściej? Czy rzeczywiście są na ziemi takie kobiety, które nigdy się nie starzeją? Gdzie one są? Jak je znaleźć? Zapraszam do recenzji kolejnej książki mojej ulubionej autorki dr. Christiane Northrup.

 

Wiek prawdę Ci powie?

a-style-4

Stroję się do przedstawienia, jakim jest moje życie

Co mówi o Tobie Twój wiek? Kto nie słyszał poniższych opinii ręka do góry.

  • Kończysz 18 lat, zaczynasz studia i całe życie przed Tobą.
  • 25-te urodziny to prawdziwe świętowanie dorosłości.
  • 30-tka i znajomi powoli zaczynają pytać o kryzysy wieku średniego, a potem to już tylko z górki.

A tak naprawdę bardzo możliwe, że  przed Tobą jeszcze ponad połowa życia. Christiane Northrup w swojej najnowszej książce „Sekrety wiecznie młodych kobiet” często podkreśla, że informując innych o swoim wieku, przyklejamy sobie często niepotrzebne łatki i wyobrażenia innych na temat tego, jak powinna wyglądać i czuć się osoba 40-, 50- czy 60-letnia.

Starość to jedyna choroba, jaką możesz złapać, naśladując jej objawy

Mario E. Martinez, doktor psychologii

Bezwiekowa bogini żyje nieschematycznie

12 rozdziałów i kolejne (po kobiecej encyklopedii „Ciało kobiety, mądrość kobiety”) tony porad, wskazówek, opowieści. Książkę (będąc kobietą, na mężczyznach jeszcze nie testowałam) czyta się jednym tchem.

Advanced-Style

Fot. Advanced Style

Krok po kroku odkrywamy dzięki niej koncepcje, które obalają mity dotyczące kobiet i tego jak powinnyśmy się zachowywać w pewnym wieku, na co możemy sobie pozwolić. 14-dniowy program bezwiekowych bogiń to tak naprawdę proces ponownego odkrywania przyjemności, we wszystkim co się robi.

 

 

Tao Porchon Lynch bezwiekowa nauczycielka jogi

Tao Porchon Lynch bezwiekowa nauczycielka jogi

Pierwsza prosta wskazówka do zastosowania na co dzień: 3 x dziennie zamiast pastylek na poprawę równowagi. Stań na jednej nodze i zamknij oczy. Pytanie jak długo uda Ci się utrzymać równowagę bez podpierania się rękami bądź drugą nogą? (Przetestowałam na sobie 6 sekund na prawej. Tak mało? Aż się sama dziwię. Na lewej na razie nie staję, bo kostka niedawno skręcona i lepiej jej jeszcze nie przeciążać). Jak astronauci, którzy wracają z przestrzeni kosmicznej, my siedząc i nie ruszając się regularnie, przeciwstawiamy się siłom przyciągania, i przez to nasz zmysł równowagi z dnia na dzień się pogarsza. Proces starzenia nabiera tempa.

Prosty sposób na odmłodzenie
Badania naukowe przeplatają się z historiami z życia Christiane Northrup i jej pacjentek. Jedno z moich ulubionych badań to to przeprowadzone na grupie siedemdziesięcio- i osiemdziesięcioletnich mężczyzn. Pierwsza grupa kontrolna wróciła do lat swojej młodości, słuchając muzyki, oglądając telewizję czy czytając gazety z tamtych czasów. Druga grupa podobnie jak pierwsza żyła w oderwaniu od swoich codziennych spraw, ale świat w okół tych mężczyzn nie został w żaden sposób zaaranżowany na nowo.

2015-02-02-TaoPorchonLynch_Jamaica2014_PinkDress_TeresaKennedy_PowerLiving_Quote_DSC_7085144LFJFJ-thumbPo dwóch tygodniach ponowiono badania kontrolne, jakie wykonano na początku doświadczenia. Wyniki mężczyzn z pierwszej grupy kontrolnej znacznie się poprawiły i wyglądali oni o 10 (!) lat młodziej. W drugiej grupie kontrolnej nie zanotowano żadnych zmian. O czym to świadczy? Może o tym, że nasze mózgi da się nastawić na bezwiekowość? To w pewnym sensie kwestia nawyków psychicznych, przyzwyczajeń i schematów w podejściu do wieku. Czas na zmiany! Może warto zacząć od małego ćwiczenia wyszukiwania przyjemności w życiu codziennym? W tym celu zapraszam do wpisu #365przyjemności.

I oczywiście polecam zakup książki i dołączenie jej do domowej biblioteczki! Nie mogło zabraknąć w niej rozdziału pt. „Boginie smakują przyjemności jedzenia”.

P.S. Nie wiem czemu polska okładka jest kompletnie inna od swojego pierwowzoru. Czemu nie ma na niej dr. Northrup, skoro jej okładkowe zdjęcie powstawało w tak fajnych okolicznościach? Ta młoda kobieta na okładce polskiej wersji książki kompletnie mnie nie przekonuje.

Zrzut ekranu 2016-05-2 o 21.06.17

Okładka wersji amerykańskiej

Musiałam nauczyć się przyznawać do swojego piękna i nie czuć skrępowania przed publiczną prezentacją albo robieniem sobie zdjęcia. Profesjonalna sesja zdjęciowa do okładki niniejszej książki zabrała cały dzień, (…) świetnie się bawiłam, przebierając i uśmiechając do obiektywu, czułam się pewna siebie i szczęśliwa, (…)

P.S. 2

Większość zdjęć z tego wpisu pochodzi z filmu stworzonego przez blogera z Nowego Jorku (blog to Advanced Style). Film widziałam podczas krakowskiego festiwalu filmowego Off Plus Camera. Sala była pełna i większość widzów wyszła z seansu z uśmiechem na ustach. Ogromna dawka pozytywnej energii gwarantowana. Jeśli będziecie mieli kiedykolwiek okazję, żeby obejrzeć ten film, zróbcie to koniecznie! To są właśnie bezwiekowe boginie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *